Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Cezayir’de vize açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, ortak basın toplantısı düzenliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”15 yaşından küçük ve 65 yaşından küçük umuma mahsus pasaport hamili Cezayir vatandaşlarına vizeyi ahiren kaldırdık” dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından önemli satırbaşları:

Değerli kardeşim Tebbun’u bir kez daha huzurlarınızda tebrik ediyorum. Devlet Başkanı düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştirdiğim için de onur duyuyorum.

Cezayir’in güvenliğini, huzurunu ve bekasını bizimkinden ayrı asla düşünmüyoruz. İkili görüşmelerimizi yaptık ve böylece geleceğe yönelik bölge sorunları nelerdir bunlara nasıl ortak çözüm buluruz bunları görüşme fırsatı bulduk.

Ülkemiz ve Cezayir arasındaki geçmişi 5 asıra dayanan dostluk bağlarına dayanarak ikili iş birliğimizi daha da ileriye taşımakta kararlıyız.

Görüşmelerimizin askeri ticari kültürel boyutu vardı, tüm bunları görüşme fırsatı bulduk. Bugün ülkelerimiz arasında yüksek düzeyli iş birliği konseyini tesis etmek üzere az önce imzaları atmış bulunuyoruz. Hayırlı olsun.

Aziz kardeşimi konseyimizin ilk toplantısını bu yıl gerçekleştirmek için Türkiye’ye davet ettim. En kısa zamanda bu toplantıyı ülkemizde yapmayı planladık.

Cezayir’deki yatırımlarımızın tutarı 3 buçuk milyar doları bulmuştur. Bu rakam Cezayir’e olan güvenimizin göstergesidir.

Aramızdaki ilişkileri aslında Cezayir’i pazar olarak görmek değil kazan – kazan esasına göre bu adımları atıyoruz. Bu nedenle Türk ve Cezayirli iş adamlarımızı yeni ortaklıklar kurmaları için teşvik ediyoruz.

Cezayir genelinde yeni vize merkezleri açarak Cezayirli kardeşlerimizin Türkiye’ye ziyaretini kolaylaştırıyoruz.

15 yaşından küçük ve 65 yaşından küçük umuma mahsus pasaport hamili Cezayir vatandaşlarına vizeyi ahiren kaldırdık.

Başa dön tuşu